Вартість активів підприємств як базова компонента економічних відносин
DOI:
https://doi.org/10.35774/econa2020.01.01.097Ключові слова:
ціна, вартість, цінність, міжнародна фінансова звітність, справедлива вартість, ринкова вартістьАнотація
Вступ. Масштаби поточної фінансової кризи є наочним свідченням неефективності переважної більшості реалізованих економічних рішень, заснованих на традиційних принципах і парадигмах. Базовою компонентою економічних відносин є вартість активів. Вимогою Міжнародних стандартів фінансової звітності є відображення активів за їх справедливою вартістю, яка є вартістю в обміні.
Згідно з Міжнародними стандартами фінансової звітності існує чотирирівнева ієрархія визначення справедливої вартості, яка віддає вищі пріоритети ринковим внескам у визначення вартості, а мінімальний пріоритет віддається даним, визначеним самим підприємством на підставі його припущень і міркувань.
Проте, що переважна більшість об’єктів нерухомості промислових підприємств належить цим підприємствам на праві приватної власності і використовується у виробничому процесі. Тому для механізму ціноутворення життєво важливе розуміння того, як об’єкти нерухомості підприємств оцінюються власниками цих об’єктів.
Мета. Метою статті є дослідження теоретико-методологічних положень та розробка практичних рекомендацій щодо визначення вартості активів підприємств з метою прийняття менеджерських рішень.
Результати. Визначено відмінності між справедливою і споживчою вартістю. Доведено що для механізму ціноутворення життєво важливе розуміння того, як об’єкти нерухомості підприємств оцінюються власниками цих об’єктів. Запропоновано при визначенні використовувати ставку доходності, запропоновану замовником, а не визначену на ринковій основі.
Посилання
Smit A. (1962). Issledovanie o prirode i prichinah bogatsva narodov. Moscow: Socekgiz. [in Russian].
Rikardo D. (1955). Nachala politicheskoj ekonomii i nalogovogo oblozheniya. Moscow: Gospolitizdat. [in Russian].
Marks K. (2013). Kapital. Kritika politicheskoj ekonomii. Moscow: Mann, Ivanov i Ferber. [in Russian].
Bem-Baverk, Ojgen fon. (2009). Izbrannye trudy o cennosti, procente i kapitale. Moscow: Eksmo. [in Russian].
Tugan-Baranovskij M. Osnovy politicheskoj ekonomii. Retrieved from: https://archive.org/details/osnovy_politicheskoi_economii/mode/2up. [in Russian].
Marshall, A . (1993). Principy ekonomicheskoj nauki. Moscow: Progress [in Russian].
Sejs, S., Smit, D., Kuper, R., & Venmor-Rouland, P. (2009). Ocenka nedvizhimogo imushestva. Ot stoimosti k cennosti. Moscow: Rossijskoe Obshestvo Ocenshikov [in Russian].
IFRS 1. First-time Adoption of International Financial Reporting. Retrieved from: https://www.ifrs.org/issued-standards/list-of-standards/ifrs-1-first-time-adoption-of-ifrs/.
IFRS 13. Fair Value Measurement. Retrieved from: https://www.ifrs.org/issued-standards/list-of-standards/ifrs-13-fair-value-measurement/.
IAS 16. Property, Plant and Equipment. Retrieved from: https://www.iasplus.com/en/standards/ias/ias16.
Ratcliff R. (1964). A restatement of Appraisal Theory. The Appraisal Journal. Jan & April, 50 – 67; 258-291.
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ліцензійні умови: автори зберігають авторське право, а також надають право журналу публікувати оригінальні наукові статті, що містять результати експериментальних і теоретичних досліджень і не знаходяться на розгляді для опублікування в інших виданнях.
Якщо стаття прийнята до друку в збірнику наукових праць «Економічний аналіз» автор має підписати угоду про передачу авторських прав. Угода надсилається на поштову (оригінал) або електронну адресу (сканована копія) Редакції збірника наукових праць.
Для всіх статей застосовується ліцензія Creative Commons CC BY-NC 4.0, яка дозволяє розповсюджувати роботу з визнанням авторства цієї роботи і першої публікації в цьому науковому виданні.
Цією угодою автор засвідчує, що поданий матеріал:
- не порушує авторських прав інших осіб або організацій;
- не був опублікований раніше у інших видавництвах та не був поданий до публікації у інші видання.
Автор передає редколегії збірника наукових праць «Економічний аналіз» права на:
- публікацію статті українською (англійською) мовою та розповсюдження її друкованої версії.
- переклад статті англійською мовою (для статей українською мовою) та розповсюдження друкованої версії перекладу.
- розповсюдження електронної версії статті, а також електронної версії англомовного перекладу статті (для статей українською мовою), через будь-які електронні засоби (розміщення на офіційному web-сайті журналу, в електронних базах даних, репозитаріях тощо).
Автор зберігає за собою право без узгодження з редколегією та засновниками:
- Використовувати матеріали статті повністю або частково з освітньою метою.
- Використовувати матеріали статті повністю або частково для написання власних наукових робіт.
- Використовувати матеріали статті для підготовки тез, доповідей конференцій, а також усних презентацій.
- Розміщувати електронні копії статті (у тому числі кінцеву електронну версію, завантажену з офіційного web-сайту збірника) на:
- персональних веб-ресурсах усіх авторів (веб-сайти, веб-сторінки, блоги тощо);
- веб-ресурсах установ, де працюють автори (включно з електронними інституційними репозитаріями);
- некомерційних веб-ресурсах відкритого доступу.
В усіх випадках наявність бібліографічного посилання на статтю або гіперпосилання на її електронну копію на офіційному сайті збірника є обов’язковим.